19. 03. 2017

Jak si správně vybrat zábleskové světlo ?

To je otázka, kterou mi občas někdo položí. Pokusím se tedy o obsáhlejší odpověď touto recenzí.

 Photon Europe DM2 vs. DPL ProV. Když už se rozhodnete, že potřebujete nutně fotografovanou scénu nasvítit, tak máte hned několik možností. Použít nějaký zdroj světla, který máte doma. Zde většinou narazíte na nevhodnou barevnou teplotu, celkově slabou intenzitu takového osvětlení a budete tedy muset fotit na hodně vysoké iso. Také většinou odpadne možnost světlo nějak modifikovat (softbox na stolní lampu nasadíte těžko). Druhá možnost je použití fotografických trvalých světel. To je celkem fajn řešení, světla je trochu více, barevná teplota pro fotografování vhodnější, ale budete si muset vystačit s clonou do hodnoty tak 2.8, světla je prostě stále nedostatek, hlavě když potřebujete více zaclonit. Třetí možností je použití zábleskového světla. To nám zajistí dostatek krásného bílého světla, které potřebujeme. Ale jaký záblesk vybrat třeba do domácího ateliéru? Pořídit zařízení s nálepkou "hobby" a nebo raději profesionální studiovou lampu bez kompromisů?

Měl jsem možnost otestovat dvě záblesková světla od společnosti Photon Europe. Označení je u obou podobné, ale každé z nich určené pro jinou cílovou skupinu. Jaký je mezi nimi rozdíl? Čtěte dále.



DM2 je zábleskové zařízení určené pro hobby fotografy. Konstrukce, výbava a ovládání tomu odpovídá. Plášť přístroje je kompletně z technického plastu. Plasty působí kvalitním dojmem, ale je to plast. DM2 nemá na rozdíl od vyšších tříd aktivní chlazení - ventilátor, ale během testování jsem nezaznamenal žádný problém s přehříváním. Nicméně opravdu intenzivní zatížení v profesionálním studiu bych raději neriskoval. Při práci mne trochu zdržovala regulace výkonu pomocí tlačítek, otočný regulátor je zkrátka mnohem lepší, ale ten je osazován u přístrojů vyšší třídy. Odpalování lze realizovat pomocí standardního SYNC konektoru a nebo přes fotobuňku, vestavěný bezdrátový přijímač tady nehledejte. Dobíjení na plný výkon se pohybuje kolem 1s. Pilotní žárovka je pouze 50W halogenka, ale svítí dostatečně pro daný účel. Standardní bajonet pro příslušenství bowens je samozřejmostí. 



Proč DM2 koupit? Hlavním důvodem může být cena, která je 4.828 Kč za 400Ws verzi (profi zařízení stojí jednou tolik). Dalším důvodem může být i velikost, která se do malého domácího ateliéru hodí tak nějak víc. Pokud se smíříte s tím, že DM2 je celé z plastu, nemá aktivní chlazení a nemá otočný regulátor výkonu (pouze tlačítka), může být vhodnou volbou.



DPL ProV je jednoznačně určené pro profesionální použití, ale to neznamená, že si ho nemůže pořídit amatér. Dílenské zpracování přístroje je perfektní. Plášť je kompletně z hliníku, vše na sebe dokonale pasuje a působí pevným dojmem. Aktivní chlazení je velice tiché, mnohem tišší než u levnějších záblesků, se kterými jsem se setkal. Oproti DM2 má ProV lepší polohovací kloub s utahovací pákou, která značně zrychluje nastavení světla na stativu. Velký podsvícený LCD displej, otočný regulátor výkonu a vestavěný radiový přijímač, to je to co bych u přístroje této kategorie očekával. U DPL ProV nic samozřejmě nechybí. Vestavěný přijímač umožňuje jak samotné odpalování, tak regulaci výkonu a pilotní žárovky pomocí tlačítek na odpalovači (prodává se zvlášť). Pilotní žárovka je zde klasická šroubovací 250W s paticí e27 a samozřejmě se dá regulovat. Bajonet pro uchycení příslušenství je taktéž bowens.



Proč DPL ProV koupit? Je to zábleskové světlo bez kompromisů určené hlavně profesionálům. Tomu odpovídá i cena 9500 Kč za 400Ws, pokud chcete využít vestavěný přijímač, budete muset koupit navíc ještě vysílač, který se při nákupu světla dá získat za zvýhodněnou cenu.

Nebudu vyhlašovat vítěze ani poražené. Každé světlo je naprosto jiná kategorie, takže přímé srovnání by nebylo fér. Oba přístroje si své příznivce určitě najdou. DM2 přesvědčí hlavně svou cenou a DPL ProV je zkrátka pro všechny, kteří chtějí něco víc a jsou ochotni si připlatit.



Na závěr jeden snímek pořízený během testování. Použil jsem obě zmíněná světla. Hlavní světlo bylo DPL ProV s nasazeným skládacím Beauty Dish rovněž od Photon Europe a jako doplňkové boční světlo jsem využil DM2 s reflektorem.

Autor: Lukáš Bíca



Iva