Přeskočit navigaci
Coldygabor

Seznam blog

23. 10. 2017

Češi jsou nadšení turisté. Dokazují to aktuální data aplikace Mapy.cz

image

Přes 230 000 pěších výletů, při nichž Češi urazili přesně 2 608 655 km průměrnou rychlostí 4,6 km/h, zaznamenala na domácích cestách i cestičkách funkce Stopař, kterou od listopadu loňského roku nabízí aplikace Mapy.cz. Potvrzuje se tak, že jsou Češi národem turistů. Za necelý rok totiž lidé v ČR i v zahraničí nachodili, naběhali a najezdili celkem 15 milionů kilometrů. Mezi nejaktivnější patří výletníci ze Středočeského kraje. V zahraničí lidé holdují vysokohorské turistice ve slovenských Tatrách nebo v alpských zemích. Stopaře Češi použili v rovné stovce zemí, včetně netradičních lokalit jako Faerské ostrovy, Uruguay nebo Kyrgyzstán.

Češi rádi výlety! Ujdou až 11 kilometrů za 2,5 hodiny

Průměrný Čech vyráží na 11 km dlouhé pěší výlety, stráví na nich 2,5 hodiny a pohybuje se přitom rychlostí 4,6 km/h. Ukazují to data z funkce Stopař za období od 1. listopadu 2016 do konce letošního září. Stopař je součástí nepoužívanější tuzemské mapové aplikace Mapy.cz a umožňuje zaznamenávat trasu výletu, běhu, projížďky na kole, případně délku jízdy autem. Čísla ukazují, že Češi patří mezi národy, které pohyb venku a především výlety vyhledávají často a rády. V četnosti i délce výletů se však jednotlivé regiony ČR od sebe zásadně liší.

image

Foto k dispozici v tiskové kvalitě.

Turistika kvete ve Středočeském kraji

Nejpopulárnějším krajem pro turistiku jsou Střední Čechy. Tam lidé se Stopařem ušli 341 tisíc kilometrů. To může souviset s faktem, že Pražané často a rádi vyrážejí na výlety za hranice města. Na druhém místě je Jihomoravský kraj s překrásným Moravským krasem, Pálavou a Lednicko-Valtickým areálem. Zde Stopař zaznamenal 258 tisíc nachozených kilometrů. Vítěznou trojici uzavírá kraj Moravskoslezský s trasami mimo jiné v malebných Beskydech. Medailistům poměrně těsně šlapou na paty Jihočeský kraj rybníků a Šumavy společně s Královéhradeckým krajem výletů na Sněžku a krkonošské hřebeny.

Nejdelší výlety mají v oblibě na jihu Čech

Úplně jinak ale vypadá žebříček podle délky výletů. Na nejdelší trasy se vyráží v Jihočeském kraji. Průměrná procházka mezi malebnými rybníky nebo na Šumavě byla dlouhá 13,8 km a trvala 2 h 47 min. Naopak nejkratší výlety lidé absolvují v Ústeckém kraji a Praze. V severních Čechách měřila procházka v průměru jen 8,6 km a trvala 2 h 4 min. V Praze lidé průměrně nachodili 9,3 km za 1 h 54 min.

Obvyklá rychlost je napříč republikou hodně podobná, kolem 4,6 km/hod. Nejrychleji (4,97 km/h) se chodí v Jižních Čechách a na Pardubicku. Překvapivě rychle lidé chodí také v Praze. Možná proto, že zde Stopaře používají spíš jako krokoměr než na výlety, během kterých by se zastavovali u památek. Naopak nejpomalejší chůze byla zaznamenána u výletů v Libereckém a Královéhradeckém kraji. To může souviset s tím, že se na území těchto dvou krajů vyskytují strmé vrcholky našeho nejvyššího pohoří Krkonoš.

Vášniví cyklisté v českém dresu

Češi jsou národem nadšených cyklistů. I to potvrdila funkce Stopař. Cyklisté, kteří ji využívají, celkově ujeli po Česku přes 3,5 milionu kilometrů. Na cyklistickou špičku se dostal Karlovarský kraj se 735 tisíci najetými kilometry. Trasy v Slavkovském lese a Krušných horách jsou evidentně  lákavé. Silnou trojku doplňují Jihočeský a Středočeský kraj – ten první s tradičními šumavskými cyklostezkami, druhý zase v součtu s hlavním městem s nejvyšším počtem obyvatel.

Češi jako zahraniční cestovatelé

Stopař také ukazuje, že Češi jsou velcí zahraniční cestovatelé. Za necelý rok jej využili v rovné stovce zemí a v zahraničí s ním nachodili na 600 tisíc kilometrů. Využívání Stopaře zhruba kopíruje oblíbenost našich turistických destinací. Výsostnou pozici má Slovensko, kde Češi ušli na výletech téměř 200 tisíc kilometrů. Následují Rakousko, Německo a Itálie, tedy alpské země, kam s oblibou vyrážíme za vysokohorskou turistikou. Češi tam dle Stopaře zdolali na výletech dohromady takřka 160 tisíc km. A jak vidět, vysoké kopce také způsobují, že chodíme podstatně pomaleji než doma. Průměrná rychlost klesá o více než kilometr za hodinu. První neevropskou zemí jsou se třemi tisíci kilometrů na 23. místě USA, následované Indií a Čínou.

Petra Dvořáková, PR specialistka

image
16. 10. 2017

Seznam Zprávy ohlašují další významné posily týmu. Nastupují Vzorek, Mádl, Dlabač či Šulcová

image

Po příchodu Filipa Horkého a Tomáše Svobody z DVTV nastupují do zpravodajské redakce Seznam.cz od října další významná jména české publicistické scény. Seznam Zprávy rozšiřují redakci o nové dramaturgy, editory, moderátory, ekonomické, sportovní, investigativní či politické reportéry.


DRAMATURGYNĚ

Blanka Kubíková
Dramaturgyně a editorka v minulosti spoluvytvářela ranní vysílání ČT, je scénáristkou a průvodkyní série 13. komnata. V Seznam Zprávách zodpovídá za rozvoj lifestylových pořadů.

EDITOŘI

Jan Stránský

Přechází z vydavatelství Mafra, kde dlouhé roky byl na pozici vedoucího regionů a úspěšně řídil severočeskou redakci MF Dnes. V Seznamu má za úkol budovat a řídit síť krajských zpravodajů.

Vedran Kovačevič
Reportér pořadu Top Star magazínu na Primě, v minulosti pracoval i pro TV Nova, několik let vedl společenskou rubriku iDNES.cz. V Seznam Zprávách bude editorem lifestyle obsahu.

image

Foto v tiskové kvalitě

Karel Dlabač
Jako režisér nebo kreativní producent je podepsán pod mnoha televizními projekty, stál u zrodu čistě internetové talk-show Kilák. Před příchodem do Seznam.cz, kde rozšiřuje tým editorů vysílání, byl vedoucím editorem večerních zpráv TV Barrandov.

image

Foto v tiskové kvalitě

MODERÁTOŘI

Tomáš Vzorek

Jedna ze známých tváří z obrazovky veřejnoprávní stanice ČT24, kde dlouhé roky moderoval a editoval zpravodajské vysílání. V redakci Seznam.cz rozšiřuje tým moderátorů živého vysílání.

image

Foto v tiskové kvalitě

Helena Šulcová
Moderátorka z Českého rozhlasu, bývalá politická zpravodajka TV Prima či moderátorka Studia 6 v České televizi. Pro Seznam Zprávy bude moderovat nový diskuzní pořad, do kterého budou zapojeni i diváci a jejich komentáře.

image

Foto v tiskové kvalitě

Ivana Navrátilová
Dlouholetá moderátorka a redaktorka Českého rozhlasu, předtím jedna z tváří Studia 6 na ČT, bude na Seznam.cz tvořit obsah zaměřený na životní styl a moderovat.

image

Foto v tiskové kvalitě

Markéta Bidrmanová
Ekonomická redaktorka ČRo Plus točila byznysové reportáže rovněž pro Českou televizi, psala i pro deník E15. V Seznam.cz bude připravovat ekonomickou verzi pořadu Duel.

image

Foto v tiskové kvalitě

REPORTÉŘI/ REDAKTOŘI

Luděk Mádl
Uznávaný sportovní reportér přichází z vydavatelství Economia. Za pátrání v korupčním zákulisí českého fotbalu, které později zlidovělo pod heslem „Ivánku, kamaráde“, dostal Mádl ocenění Novinářská křepelka. Investigaci a sportovním kauzám se bude věnovat i na Seznam Zprávách.

image

Foto v tiskové kvalitě 

Monika Ryšavá
Domácí reportérka přechází z deníku MF Dnes, předtím působila rovněž v Lidových novinách. V redakci Seznam Zpráv se bude věnovat zejména politickým tématům a velkým zpravodajským událostem.

image

Foto v tiskové kvalitě


Hana Holubová

PR specialistka obsahu Seznam.cz

image
11. 10. 2017

Seznam.cz se připojuje k veřejné sbírce Bílá pastelka

V Mezinárodní den bílé hole podpoří zaměstnanci Seznam.cz zakoupením symbolických pastelek za minimální příspěvek 30 korun služby, jež pomáhají nevidomým v každodenním životě. Společnost Seznam.cz je dlouhodobým partnerem Bílé pastelky – sbírky, jež má v této oblasti nejdelší tradici v Česku. „Cíl sbírky koresponduje s posláním Seznamu. Naše služby jsou určeny pro všechny, tedy i pro nevidomé. Proto je vyvíjíme tak, aby splňovaly veškeré požadavky na tzv. přístupnost. Vedle toho pomáháme nevidomým s orientací prostřednictvím haptických map. Ty každý den používá na 800 lidí,“ říká Táňa Lálová, PR specialistka společnosti Seznam.cz.

Ve středu brzy ráno vyrazilo do ulic s kasičkami a v tričkách s emblémem Bílé pastelky kolem 2900 dobrovolníků, převážně z řad středoškolských studentů. „Svým příspěvkem lidé podpoří zajištění základních služeb, které nevidomým umožňují fungování v každodenním životě. Jde například o výcvik vodicích psů, přípravu pro rekvalifikaci a vstup na pracovní trh, převod tištěných knih do podoby, ve které je mohou nevidomí číst za pomoci počítače. Značná část prostředků je také využita na služby spojené s návratem lidí osleplých v dospělosti zpět do běžného života. Jde například o nácvik prostorové orientace a chůze s bílou holí, výuku Braillova písma, zvládání práce v domácnosti poslepu a další,“ říká Rudolf Volejník, viceprezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS), která sbírku každoročně pořádá.  Letošní osmnáctý ročník SONS ve spolupráci se svými dceřinými obecně prospěšnými společnostmi Tyfloservis a krajskými TyfloCentry.

Služby přístupné všem

Seznam.cz své služby připravuje pro všechny návštěvníky českého internetu. Proto při jejich vývoji nezapomíná ani na téma přístupnosti, díky které je nevidomí a slabozrací mohou využívat pohodlně a především efektivně. „V České republice je podle ČSÚ zhruba 18 tisíc lidí s těžkou vadou zraku. Přístupnost považujeme za samozřejmou a prestižní záležitost a jako jednička českého internetu ji vnímáme jako naši společenskou zodpovědnost. Ke správně udělanému webu patří i to, že ho může použít každý,“ říká Táňa Lálová a doplňuje: „Neustále pracujeme na přístupnosti obsahu, tedy Seznam Zpráv a webů Proženy.cz či Novinky.cz. V současnosti se věnujeme službám Kupi.cz, Jízdní řády a také internetové televizi Stream.cz.“

S orientací v novém prostředí pomáhají nevidomým haptické mapy nejen v Česku, ale od roku 2016 také na Slovensku. Od letošního května jsou k dispozici ve třech velikostech, které usnadňují orientaci ve větším prostoru, například při zobrazení poloh obcí, měst, silnic či dálnic nebo vodních toků. „Haptické mapy za posledních 12 měsíců zaznamenaly na 400 tisíc zobrazení a každý den je navštíví více než 800 unikátních uživatelů. To je pro nás důkazem, že jde o službu, která má smysl a do budoucna ji chceme dál podporovat,“ říká Táňa Lálová.

Foto v tiskové kvalitě ke stažení. 

Pro editory

Haptické mapy (www.hapticke.mapy.cz) umožňují automatické generování kartografických podkladů vhodných pro výrobu hmatových map, tedy grafiky reliéfní sledovatelné bez využití zraku. Jejich podoba je výsledkem společného úsilí dvou univerzitních pracovišť – Teiresiás při Masarykově univerzitě a ELSA při ČVUT v Praze – a společnosti Seznam.cz. Dodejme, že haptické mapy od Seznam.cz jsou jedinou veřejnou službou tohoto druhu na světě, která nabízí kontinuální zobrazení celého státu (prozatím České a Slovenské republiky) v podobě hmatové mapy pro nevidomé. Jako další rozšíření služby se aktuálně připravuje možnost zobrazení map celého světa.

04. 10. 2017

Seznam Zprávy spustily kontinuální živé přenosy ze zákulisí kampaní Babiše a Zaorálka. Chystají i volební speciály vlastních pořadů

Unikátní přenos z dění kolem dvou leadrů stran s nejvyšší volební preferencí hodinu po hodině a den po dni v online streamu, speciální studiové pořady a zapojení samotných diváků do tvorby obsahu přes mobilní aplikaci s funkcí nahrávání názorů formou videokomentářů. To jsou hlavní prvky volebního speciálu, který dnes spouští Seznam Zprávy.

Zpravodajská redakce Seznam.cz připravila pro diváky volební speciál díky microsite, která přinese lidem mimo jiné zmiňované online streamy dvou hlav politických stran s nejvyšší podporou voličů dle výzkumu (zdroj: Median.cz) Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka.

image

Foto v tiskové kvalitě

„Zkusíme politickou předvolební kampaň přinést přímo k lidem, do jejich počítačů a mobilů. Nebudeme do práce obou politiků vstupovat, jen ji chceme pomocí kamer snímat a v syrové podobě zprostředkovat voličům,“ říká Jakub Unger, šéfredaktor zpravodajství Seznam.cz. „Je to další experiment nejen pro redakci, ale také pro politiky. Věříme, že pochopí, že volby jsou věc veřejná a kamery Seznamu si oblíbí,“ dodává Unger.

Vlastní prostor a značný důraz ve volebním projektu dostanou názory diváků nahrávané pomocí aplikace formou videokomentářů, díky kterým mohou do obsahu Seznam Zpráv promlouvat. Nově se bude výběr z těchto diváckých příspěvků objevovat i v politických pořadech a dokreslovat politické zpravodajství pohledy voličů.

Foto v tiskové kvalitě

Až do voleb nabídne Seznam.cz sérii tematických duelů s představiteli všech relevantních politických uskupení. Názorové střety o hlavních tématech voleb vyvrcholí 11. října duelem Milana Chovance (ČSSD) a Jaroslava Faltýnka (ANO).
Již 6. října odstartují rovněž volební verze pořadu Výzva s názvem Výzva: Speciál, který pro Seznam Zprávy připravují Jiří Kubík a Jindřich Šídlo. V prodloužené verzi pořadu bude otázkám postupně čelit deset lídrů největších politických stran.

Na stránce volebního speciálu Seznam Zpráv najdou lidé rovněž analýzy (ne)splněných politických slibů, původní zpravodajství či například přehled úspěšných politických debat, které Seznam.cz pořádal na letních festivalech.

Mimořádnou podobu pak bude mít samotný volební víkend. Komponovaný program živých přenosů, zákulisních reportáží a datových analýz bude vznikat v několika vzájemně propojených zpravodajských studiích Seznam.cz.


image

Hana Holubová

PR specialistka 

02. 10. 2017

Seznam.cz Email představuje novinku. Záložka „galerie“ nabídne komfortní vyhledání fotografií a obrázků

Seznam.cz Email nasazuje do testování záložku „galerie“, která uživatelům nabídne komfortní dohledání fotografií a obrázků v poštovní schránce. Jde tak o další z řady inovací, jejichž cílem je zpříjemnit lidem práci s e-mailovou schránkou, tentokrát pomocí přehledného třídění fotek a obrázků.

Záložka lidem v první řadě pomůže zjednodušit dohledání soukromých fotek a obrázků. Nová funkce nabídne jedinečný pohled na všechny obrázkové přílohy formou výpisu. Namísto rozklikávání jednotlivých e-mailů a nepohodlného dohledávání fotek, bude nyní možné si jedním dotykem zobrazit záložku „galerie“, a to rovnou s chronologickým seznamem fotografií. „Cílem novinky je poskytnout lidem jednoduchou orientaci mezi fotkami a obrázky, které se od teď budou přehledně řadit od nejnovějších po nejstarší, nebo naopak,“ upřesňuje David Finger, produktový manažer služby Seznam.cz Email.

image

Obrázek v tiskové kvalitě ke stažení.

Spuštění proběhne postupně, protože proces přepnutí všech schránek najednou je časově velmi náročný. „Jako první si záložku galerie vyzkouší lidé přihlášení do našeho veřejného labu. Od nich nejprve budeme sbírat zpětnou vazbu a zjišťovat, jak se jim s obrázky nově pracuje. Poté zahájíme postupné přepnutí pro všechny uživatele,“ upřesňuje Finger.

Záložka se bude nacházet v nabídce tak zvaných systémových složek, která se nachází v levém horním rohu mezi přehledem hromadné a odeslané pošty. Funkce je nastavena na selekci pouze obrázků a fotografií týkajících se soukromé pošty. Nevztahuje se naopak na reklamní sdělení třetích stran. „Díky chytrému indexování dokážeme rozpoznat a především oddělit korespondenci osobního charakteru od obchodního sdělení, a lidem jsme tak schopni nabídnout relevantní výsledky jejich hledání. V praxi to bude znamenat, že se v záložce galerie zobrazí pouze privátní fotky, nikoli například reklamní newslettery,“ dodává Finger.  

Petra Dvořáková, PR specialistka

image
21. 09. 2017

Filip Horký a Tomáš Svoboda přecházejí z DVTV do Seznam Zpráv

Reportér a moderátor Filip Horký a kameraman Tomáš Svoboda od října rozšiřují tým novinářských osobností redakce publicistiky Seznamu. Zpravodajské duo se bude soustředit na pokrývání krizových událostí.

Filipa Horkého, držitele Novinářské křepelky, řadí magazín Forbes do žebříčku mladých nadějí „30 pod 30“. S talentovaným kameramanem Tomášem Svobodou budou pro Seznam Zprávy natáčet globální krize či nejsledovanější světové a domácí události, ale také velká politická témata v Česku i v EU.

„Dáváme Filipovi a Tomášovi prostor, aby jako novináři rozvíjeli to, v čem jsou nejlepší a co je nejvíc baví – tedy autorsky silné, autentické a akční reportáže z míst, kde se něco děje,“ říká Jakub Unger, šéfredaktor zpravodajství Seznamu.

Je to obrovská výzva a krok blíž vysněnému typu novinařiny,“ uvedl Filip Horký. „Ani na vteřinu nepochybuji, že to zvládneme, i díky možnostem, které v Česku může nabídnout jen tak silné zázemí, jaké má právě Seznam.cz.“

Foto v tiskové kvalitě

Do redakce Seznam Zprávy nedávno z DVTV přišel rovněž Filip Vích, který je ve zpravodajství editor vysílání a social media editor a bude s nimi na jejich tvorbě spolupracovat.

18. 09. 2017

Seznam.cz spouští novou mobilní aplikaci Seznam Zpráv, má sbírat názory diváků

Necelý rok po startu online zpravodajství představuje česká internetová jednička Seznam.cz mobilní aplikaci Seznam Zpráv. Mobilní aplikace dostupná pro zařízení s operačním systémem iOS a Android přináší kromě zpravodajství také možnost pro diváky vyjádřit své názory k daným zprávám. Seznam.cz si chce vyzkoušet, zda lidé budou ochotní své názory publikovat formou videí. Aplikace tedy primárně míří na video verzi komentářů diváků, která pak bude dostupná jak v mobilní aplikaci, tak pod články na webu. Nahrané názory budou moci lidé sdílet i na své sociální sítě. 

Seznam Zprávy přináší 780 hodin videoobsahu ročně díky autorským, reportérským a názorovým pořadům, reportážím a živému vysílání. Pro své diváky nově připravily možnost stát se komentátory Seznam Zpráv a přímo se tak zapojit do obsahu zpravodajství.


„Zprávy Seznamu stavíme na videu, proto i uživatelské komentáře koncipujeme jako videopříspěvky. Lidé mohou dotvářet obsah spolu s námi, mobilní aplikaci mají stále při sobě a mohou na téma či událost reagovat okamžitě,”  říká Jakub Unger, šéfredaktor zpravodajství.


Videokomentáře mohou lidé vytvářet v mobilní aplikaci pomocí ikony „Říct názor“, po jejímž rozkliknutí je možné nahrát až minutový záznam, který se následně odešle do redakce. Redakce má možnost odmítnout publikovat názor, pokud je v rozporu s redakčními pravidly. Každý komentátor je vyzván, aby se přihlásil svým účtem u Seznamu. V případě, že ho nemá, aplikace mu nabídne možnost registrace.

Obrázek v tiskové kvalitě ke stažení.

„Při návrhu aplikace i webu jsme mysleli i na to, aby lidé mohli názory sdílet na svých sociálních sítích a dát tak přátelům vědět, co si o dané problematice myslí,“ říká Norbert Gulevič, produktový manažer, který má projekt na starosti.

Hana Holubová

PR specialistka

18. 09. 2017

Prohlížeč Seznam.cz přichází s další užitečnou novinkou – přidal funkci „Přečíst později na Seznamu“

Skrze svižný a bezpečný prohlížeč Seznam.cz surfuje na internetu kolem 850 tisíc lidí. Po jeho nedávné kompletní aktualizaci, kdy získal dvojnásobnou rychlost a řadu unikátních funkcí, které jsou plně k dispozici v prostředí desktopu i mobilu, přichází s novinkou “Přečíst později na Seznamu”. Lidé si mohou odložit zajímavý článek nebo video na později a vrátit se k němu, až budou mít čas. Na domovské stránce Seznam.cz se jim totiž článek nebo video připomene.  

Chytré a rychlé připomínání obsahu

V praxi novinka funguje velmi jednoduše, a to díky jednomu kliknutí na ikonku s knihami, která se zobrazuje v levém horním rohu v adresním řádku prohlížeče Seznam.cz. Jejím stiskem se otevřený článek uloží k přečtení na později. Podobně je možné uložit si i neotevřený článek, který nabízí domovská stránka Seznam.cz. Stačí si pravým tlačítkem myši rozbalit kontextové menu nad zajímavým odkazem. Všechny články se pak na domovské stránce objeví jako inspirace mezi dalšími články z internetu, které jsou nyní na domovské stránce Seznam.cz nekonečné.

image

Přečíst později na Seznamu, obrázek v plné kvalitě ke stažení

„Lidé si často ukládají zajímavé odkazy do oblíbených a pak se k nim už nikdy nevrátí, protože na to jednoduše zapomenou. Jelikož si mnozí čtou Seznam.cz, když mají čas, připomínáme jim přímo na domovské stránce, že toto jsou články, které si chtěli přečíst později. Funguje to také pro videa, která si chtějí zkouknout,“ říká Lukáš Kovač, produktový manažer prohlížeče Seznam.cz. Funkce „přečíst později“ je k dispozici na všech zařízeních pro Windows, macOS, Android, iOS.

image

Přečíst později na Seznamu, obrázek v plné kvalitě ke stažení. 

Bezpečnost na prvním místě

 Na prvním místě je a bude pro Seznam.cz zajistit lidem bezpečnost při surfování na internetu. Jeden ze základních ochranných prvků je nemožnost do prohlížeče instalovat doplňky třetích stran. Společnost do svého prohlížeče naopak přidává prvky, díky kterým je vše potřebné zakomponováno v prohlížeči samotném. Kromě toho Seznam.cz spolupracuje s bankami na ochraně uživatelů před podvodnými stránkami. Jakmile banka takovouto stránku nahlásí, v řádu minut je v Seznam.cz prohlížeči zablokována na všech platformách.

Petra Dvořáková, PR specialistka

image
07. 09. 2017

Seznam.cz Email má novou aktualizaci mobilní aplikace pro iOS

image

Vylepšené podoby se dočkala mobilní aplikace Seznam.cz Email pro zařízení iOS. Ta lidem nabízí využívat své účty pohodlně a bez omezení v rozhraní pro mobilní telefony nebo tablety. Inovace se týká přímého prokliku na domovskou stránku Seznam.cz.

Smyslem možnosti prokliku je lidem usnadnit přístup k veškerému obsahu domovské stránky. „Nová funkce lidem umožní pohodlnou cestu na domovskou stránku Seznam.cz jediným kliknutím. Rychle se tak dostanou přímo k obsahu, který je zajímá v jakémkoli okamžiku,“ upřesňuje David Finger, produktový manažer Seznam.cz Email. Navazujeme tak na fungování aplikace Seznam.cz, kde se lidé mohou také díky jednomu kliku pohybovat mezi obsahem
na domovské stránce a svojí e-mailovou schránkou.

image

Seznam.cz Email pro iOS, obrázek v plné kvalitě ke stažení.

Aplikace je od tohoto týdne dostupná ke stažení v App Store. „V současné době pracujeme i na dalších funkcích, které usnadní pohyb napříč službami společnosti Seznam.cz. Samozřejmostí je i připravovaná mobilní verze možnosti prokliku na domovskou stránku pro zařízení Android, která bude k dispozici v nejbližších měsících,“ dodává Finger.  

04. 09. 2017

Seznam.cz hledá IT talenty jinou cestou. Má svou vlastní akademii

image

Společnost Seznam.cz uspořádá další, letos v pořadí už pátý workshop, pro zkušené profesionály i naprosté začátečníky a nadšence v oblasti IT. Bezplatné setkání pod taktovkou vývojářů společnosti se uskuteční v rámci takzvané „Seznam IT akademie“, která začala psát svou tradici v loňském roce a letos v ní pokračuje. Účastníci tak dostanou příležitost zlepšit a dál rozvíjet své znalosti konkrétní technologie programování a seznámí se pěkně z blízka s nejnovějšími trendy. Podzimní workshop se uskuteční hned na třech místech, a to v Praze, Brně i Ostravě. Právě na severu Moravy totiž vzniká nový vývojový tým, který pracuje na reklamním systému Sklik.  

Lidé, kteří na workshop zavítají, budou mít příležitost nahlédnout pod pokličku vývoje v Seznam.cz. V rámci neformálního setkání účastníci získají informace o obecných principech relačních databázových systémů MySQL. Kromě základní teorie bude pozornost věnována i konkrétním implementačním, architektonickým a konfiguračním detailům. Každý si bude moci vše na místě vyzkoušet, a to s podobně zapálenými programátory. O své zkušenosti se podělí například Tomáš Komenda, vedoucí týmu vývoje, který pracuje na reklamním systému Sklik společnosti Seznam.cz.

„Databázové systémy postavené nad MySQL mají v Seznamu velké zastoupení. S neustále se zvětšujícím množstvím zpracovávaných dat je potřeba vzdělávat a vychovávat nové odborníky, kteří budou ochotni čelit výzvám, které moderní a rychlé databázové systémy představují,“ říká Michal Kuchta, programátor Seznam.cz. Workshopy vedou vždy zkušení vývojáři společnosti Seznam.cz a díky maximální kapacitě do patnácti osob tady není nouze o prostor
pro individuální konzultaci. Také časově jsou workshopy plánovány tak, aby je mohli zájemci skloubit s prací. Dvoudenní workshop začíná vždy v pátek večer a pokračuje v sobotu dopoledne. Do konce roku jsou v plánu ještě další dvě setkání. Více informací spolu s aktuálním přehledem všech akcí a termíny přihlašování najdou zájemci na www.vyvojari.seznam.cz.  

Ti nejlepší z účastníků se mohou v případě úspěšného absolvování dočkat i pracovní nabídky. „Myšlenka naší IT akademie je jednoduchá. Chceme dát šikovným a nadšeným lidem z oblasti IT prostor k rozvoji jejjich potenciálu, představit jim Seznam.cz z trochu jiného úhlu a být u toho, když objevíme talentovaného člověka, z něhož by se mohl stát náš kolega nebo kolegyně,“ dodává Helena Kuklíková, personální ředitelka společnosti Seznam.cz.

Konkrétní termíny a lokace:

22. – 23. 9. Ostrava

6. – 7. 10. Brno

20. – 21. 10. Praha

Petra Dvořáková, PR specialistka

30. 08. 2017

Seznam.cz má nové tváře v oddělení PR

image

Tým PR a interní komunikace tiskové mluvčí Ireny Zatloukalová posiluje o dvě nové PR specialistky. Medializaci video obsahu nyní zajišťuje Hana Holubová a produktovou komunikaci se zaměřením na lifestyle Petra Dvořáková. 

Pozici PR specialistky obsadila Hana Holubová, která převzala odpovědnost za mediální obraz internetové televize Stream.cz a zároveň rozšířila svůj záběr o Seznam Zprávy a Proženy.cz. Do Seznam.cz přichází z Lagardére Active, kde jako PR a Project specialista rádia Evropy 2 vytvářela a zajišťovala mimo jiné PR a obsah pro kampaně Ibiza, Evropa 2 srdcem nebo Hudební ceny Evropy 2. Starala se také o komunikaci s hudebními umělci a sociální sítě rádia. První pracovní zkušenosti získala v TV Nova, kde spolupracovala na televizních formátech jako je Ordinace v růžové zahradě, Ulice, Superstar, Hlas Československa, zaštiťovala akce a eventy PR oddělení a PR televizní stanice MTV.

PR tým rozšířila i Petra Dvořáková, která má v tandemu s Táňou Lálovou jako PR specialistka na starosti komunikaci produktů a služeb společnosti Seznam.cz. Petra se pak zaměřuje speciálně na lifestyle. Přichází z komunikační agentury PR Konektor, kde působila v produktovém týmu na pozici Senior PR consultant například pro klienty Captain Morgan, AMC Networks Central Europe, Daylong nebo iRobot. Má za sebou desetileté zkušenosti s přípravou a realizací PR strategií pro zadavatele z oblasti FMCG, energetiky, ICT technologií, auto-moto průmyslu a lifestyle. V minulosti působila jako PR managerka v agenturách Médea Group nebo ConPro, jako PR manažerka hudebníka Michaela Kocába a v hudebním nakladatelství a produkční agentuře BestIA, kde se věnovala PR aktivitám pro kapelu Olympic.

image

Hana Holubová, PR specialista Seznam.cz, fotka v plné kvalitě ke stažení

image

Petra Dvořáková, PR specialista Seznam.cz, fotka v plné kvalitě ke stažení

23. 08. 2017

Dobryemail.cz pomůže marketérům i začátečníkům s mailingem

image

Nový web www.dobryemail.cz pomůže marketérům lépe oslovit relevantní příjemce obchodních zpráv, a efektivněji tak pracovat s mailingem. Specialisté, ale i začátečníci, na stránkách vedle informací o tom, jaké náležitosti musí splňovat, najdou užitečné rady a tipy odborníků, jak s e-mailovými kampaněmi pracovat co nejlépe. Mezi základní náležitosti přitom patří zejména souhlas se zasíláním obchodních sdělení, možnost snadného odhlášení z odběru či označení zprávy jako obchodní sdělení.  Na přípravě webové stránky se podílely společnosti Seznam.cz a Mailkit ve spolupráci s Úřadem pro ochranu osobních údajů.

Každý pracovní den na Seznam.cz Email dorazí kolem 65 milionů zpráv, o víkendech se toto číslo sníží na 45 milionů. Z toho 20 – 30 % tvoří pošta, kterou vyhodnotíme rovnou jako spam a neprojde ani do schránek lidí. Dalších 40 – 50 % je hromadná korespondence. Typicky jde právě o newslettery a e-mailingové kampaně. „Abychom pomohli marketérům zkvalitnit a lépe zacílit jejich kampaně, spolupracujeme na řadě řešení, jedním z nich je také feedback loop napomáhající k získání zpětné vazby od příjemců korespondence. Marketérům tedy už nenabízíme pouze rady. Dáváme jim do ruky rovnou nástroje, které napomáhají k tomu, aby jejich newslettery doputovaly do schránek potenciálních zákazníků. Tento webový projekt je dalším logickým krokem v našich aktivitách,“ říká David Finger, produktový manažer Seznam.cz Email.

image

Grafika ke stažení ve větším rozlišení.

Zajímavé informace na dobryemail.cz najdou i zájemci z řad veřejnosti. „Setkáváme se s tím, že lidé často řeší, jak je vůbec možné, že jim chodí tolik newsletterů. Pro ně jsme připravili jednoduchý přehled, jak mít hromadnou korespondenci ve své schránce vždy pod kontrolou,“ komentuje David Finger fakt, že web není určen jen pro specialisty.

„Již dlouhou dobu nám na českém internetu chyběla stránka, na které by se dalo na jednom místě najít klíčové know-how k tomu, jak by firmy měly rozesílat e-mailingové kampaně. Věříme, že tento krok uvítají jak společnosti rozesílající newslettery, tak lidé, kteří se s jejich prací setkávají ve svých schránkách. Jsme přesvědčeni, že spuštění tohoto webu přispěje k edukaci všech, kteří s e-mailingem přicházejí do styku,” říká Jakub Olexa, jednatel Mailkit.

Táňa Lálová,

PR Specialistka

21. 08. 2017

Seznam vypisuje výběrové řízení na dodavatele operativního leasingu

image

Společnost Seznam.cz vypisuje otevřené výběrové řízení na full servisovou leasingovou firmu. Ta se má postarat o její kompletní vozový park. „Rádi bychom zjistili, jaká je aktuální situace na trhu s operativním leasingem, do jaké míry se trh proměnil a jakým směrem se ubírá. Na základě vyhodnocení těchto informací vybereme vhodného partnera, který se pro nás stane symbolem mobility bez starostí,“ upřesňuje Miroslava Chadimová, finanční ředitelka společnosti Seznam.cz. Vypsaný tendr je otevřený všem zájemcům do 9. září 2017 a má dva základní pilíře. V první řadě musí kandidát splnit všechny základní parametry, následně musí být schopen zajistit i specifické položky, které budou předmětem dalšího jednání.     

Požadované podmínky pro přihlášení do VŘ:  

 • Zkušenost s velkým vozovým parkem klienta (min. 100 vozů) po celé ČR min. 3 roky
 • Rekalkulace pouze se souhlasem nájemce
 • Neměnná splátka po celou dobu nájmu
 • Stejné podmínky operativního leasingu pro dceřiné společnosti Seznam.cz, a.s.
 • Asistenční služby – náhradní vůz po celou dobu opravy
 • Možnost přizpůsobení se reportingu o spolupráci našemu internímu systému
 • Po skončení nájmu vrátit starý vůz až po dodání nového (automatické prodlužování nájmu) 
 • Reference

Položky, které budou předmětem dalšího jednání

 • Služby – rozsah, kvalita
 • Servisní síť
 • V konečné splátce i drobný servis (dolití oleje, kapalina do ostřikovačů, dolití Ad blue, defekt pneu)
 • Jak se při vrácení vozu po skončení nájmu posuzuje opotřebení, určení volné hranice více či méně najetých km
 • Nabídka nadstandartních služeb
 • Stejné podmínky OL pro zaměstnance
 • Rekalkulační matice

V případě zájmu o přihlášení se do výběrového řízení kontaktujte Jiřího Lindera na e-mailové adrese: Jiri.Linder@firma.seznam.cz  

31. 07. 2017

Seznam.cz spouští beta verzi Jízdních řádů, propojení s mapovými podklady nabízí v ČR dosud nepoznanou uživatelskou zkušenost

image

Po sedmi letech boje s monopolem společnosti CHAPS na zdrojová data jízdních řádů České republiky Seznam.cz spouští beta verzi vlastních Jízdních řádů. K existující aplikaci Pubtran ode dneška přibude samostatná webová služba, hledání na domovské stránce Seznam.cz a také iOS aplikace. Jízdní řády jsou navázány na mapové podklady ze služby Mapy.cz. Proto umí najít kompletní cestu z místa na místo, ne pouze ze zastávky na zastávku. Kromě toho Seznam.cz nabízí všem, kdo cestují do zahraničí, kompletní jízdní řády v řadě evropských destinací.

image

Zde si můžete stáhnout ilustrativní obrázek s Jízdními řády v plném rozlišení.

Hlavní výhodou Jízdních řádů od Seznam.cz v porovnání s konkurencí je využití vlastních mapových podkladů. Toto propojení lidem umožňuje podívat se zároveň na informaci i na trasu vybraného spoje. Obojí lze navíc prokliknout pro získání bližší informace. Jízdní řády při plánování počítají také s přesnou trasou pěšího přesunu. S tím souvisí i fakt, že není nutné znát přesný název zastávky. Zadáte pouze kam se chcete dostat a Jízdní řády vás krok za krokem dovedou k nejbližší zastávce. Zároveň přesně změří reálný čas včetně přesunů. Samozřejmostí je možnost vybrat si spojení bez přestupů či bezbariérové, nebo zvolit jen některé způsoby dopravy (tramvaj, autobus, metro…). Nechybí možnost uložit si častá hledání – třeba do práce. Opačný směr se ukáže jedním klikem. Trasu veřejnou dopravou můžete plánovat i rovnou z hlavní stránky Seznam.cz, a to pomocí hledacího okna.

image

Obrázek s hlednáním v Jízdních řádech na domovské stránce Seznam.cz v plném rozlišení.

Rozhodli jsme se vybudovat konkurenci dosud jedinému celorepublikovému hráči. Ten podle nás dlouhodobě zneužívá fakt, že má exkluzivní data, a dále je nezveřejňuje správně, přestože mají být ze zákona otevřená. Z provozu aplikace Pubtran i hledání spojení na Mapy.cz vidíme, že o náš způsob plánování tras veřejnou dopravou je zájem. Proto nás od spuštění Beta verze neodradilo ani to, že vinou monopolu, stále nemáme komplexní informace. Uzavíráme smlouvy s jednotlivými dopravci, abychom veřejně dostupná data průběžně doplňovali a mohli tak poskytovat lidem co nejlepší službu. Zároveň jsme připraveni obratem jakékoliv další dopravce do našich dat přidávat. Proti podle nás nelegálnímu chování společnosti CHAPS budeme nadále bojovat všemi dostupnými prostředky,“ vysvětluje Jan Štěpán, produktový manažer Jízdních řádů.

image

Obrázek hledání spojení v Jízdních řádech od Seznam.cz v plném rozlišení ke stažení.

Kompletní data má Seznam.cz ve svých jízdních řádech například v Jihomoravském kraji, v Praze či Plzni. Zde je díky přímé spolupráci s dopravci získává včetně informací o zpožděních spojů v reálném čase. Na jiných místech republiky mohou některé detailnější informace, jako zpoždění, chybět. Veřejně dostupné zatím nejsou ani jízdní řády všech vlaků, tramvají, trolejbusů či mezinárodních linek. „Jakmile se nám podaří data získat, bez prodlení je do Jízdních řádů budeme přidávat,“ dodává Jan Štěpán.

Něco navíc: Jízdní řády evropských destinací
V Evropě je běžným standardem otevřenost strojově čitelných dat z jízdních řádů. Díky tomu mají lidé k dispozici spoustu aplikací od různých poskytovatelů, které jsou na těchto datech založené. Česká republika je bohužel negativní výjimka: data z jízdních řádů musí dopravci ze zákona pod hrozbou sankcí poskytovat  jedné firmě. Zájem uživatelů je až na posledním místě. Pozitivním příkladem může být naopak Švýcarsko: veškerá data o jízdních řádech jsou dostupná všem. Jízdní řády od Seznam.cz proto vyhledávání v kompletních švýcarských jízdních řádech také nabízejí. „Švýcarsko je země, která by pro nás v otevřenosti dat mohla být vzorem. Samozřejmě není v Evropě samotné. Cestovatele proto potěšíme také jízdními řády vybraných velkých měst z Itálie, Španělska a Francie. Namátkou jmenujeme Florencii, Benátky, Bolognu, Palermo, Grenoble, Marseille, Nice, Bordeaux, Paříž, Barcelonu, Madrid, Valencii či Malagu. Výběr je už nyní velký a budeme jej neustále rozšiřovat,“ dodává Jan Štěpán.

image

Obrázek s výčtem všech destinací, jejichž jízdní řády Seznam.cz nabízí v plném rozlišení si stáhnete zde.

Jízdní řády jsou v beta verzi dostupné na samostatné webové adrese, pomocí hledání na domovské stránce Seznam.cz a v aplikaci Pubtran pro telefony s operačním systémem Android a nově i pro operační systém iOS. V mobilních aplikacích přichystal Seznam.cz malé a užitečné překvapení. Nově v ní lze zakoupit SMS jízdenky ve městech, která tuto možnost nabízejí. Už nebude třeba složitě hledat, jak lze jízdenku koupit a opisovat text SMS jízdenky a telefonní číslo. Postačí aplikace s jízdními řády od Seznam.cz.


image

Irena


Informace pro editory: (Ne)otevřenost českých dat o jízdních řádech

Společnost Seznam.cz se snaží přimět český stát a společnost CHAPS, aby zpřístupnily všem zájemcům kompletní strojově čitelná data jízdních řádů již od roku 2011. I přes to, že jde z dikce zákona zcela jasně o veřejná data, společnost CHAPS, která je Ministerstvem dopravy ČR pověřena jejich správou, je odmítá poskytnout. Dostupné jsou pouze některé informace, navíc často neúplné, chybné, nebo ve formátu který odporuje zákonu. Seznam.cz spor řeší soudní cestou a také u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). K němu podal podnět na podezření ze zneužití monopolního postavení na trhu už v roce 2012. ÚOHS svým prvoinstančním rozhodnutím potvrdil, že CHAPS zneužívá své dominantní postavení a vyměřil mu pokutu 2 199 000 korun. Společnost se odvolala a spor je tak stále otevřen.

Pomoci k nápravě měly i legislativní změny, nicméně zatím se tak bohužel nestalo. Už od roku 2015 je v tzv. drážní a tzv. autobusové vyhlášce ustanoveno, že jízdní řád musí být přístupný také v elektronické podobě v datovém formátu a struktuře, které umožňují dálkový přístup. Od dubna 2017 je účinná úprava těchto ustanovení tak, aby bylo jasné, že data musí být zveřejňována ve strojově-čitelných formátech. V praxi tomu ale zatím stále zcela není. Doufáme, že pomůže poslední schválené nařízení vlády z loňského prosince. To přehled jízdních řádů zaneslo na seznam služeb, jež mají být poskytovány veřejně v otevřených datech. Přístupné by měly být nejpozději od 1. 7. 2018. Uvidíme, zda půjde o datum, kdy budou opravdu všechna data o jízdních řádech bez chyb včetně všech výluk uvolněna – opatření totiž opět nestanovuje žádné sankce za nedodržení.

image

Ilustrativní obrázek iOs aplikace Jízdních řádů od Seznam.cz ke stažení v plném rozlišení.

26. 07. 2017

Mapy.cz nabízí mobilní off-line mapy celého světa. Výlet si po celém světě naplánujete už i bez internetu

image

Mapy.cz v naplno rozjeté cestovatelské sezoně přicházejí s turistickými off-line mapami celého světa, dostupnými pro mobilní zařízení s operačním systémem Android. Čeští cestovatelé tak dostávají detailní turistické mapy celého světa, u nichž po stažení už není nutné mít připojení k internetu. Od dnešního dne se už turisté neztratí v žádné zemi světa a navíc si mohou vyhledat zajímavá místa v okolí nebo si naplánovat své výlety přímo v mobilu, a to vše bez připojení k internetu. Důraz na turistiku si Mapy.cz ponechávají.

Ještě nedávno si mohli cestovatelé v mobilní aplikaci Mapy.cz stáhnout a v off-line režimu používat mapy Evropy. Vyhledávání bez internetového připojení fungovalo dokonce jen pro Českou republiku. Mapy.cz si však daly záležet a přichází s novinkou, která je pro Čechy krokem do světa. „Ať si teď vzpomenete na jakékoliv místo na zemi, kam byste se chtěli vypravit, můžete si s naší mobilní aplikací mapu daného regionu či státu stáhnout, a poté používat off-line. A to nejenom jako klasickou mapu, kdy vidíte, kde je jaké město nebo silnice, ale můžete si vyhledat zajímavá místa v okolí, ihned vidíte tipy na historické památky, naplánujete si cestu k nejbližšímu zámku anebo zjistíte, kde je jaká restaurace, hotel, či zastávka MHD. Ke všem těmto věcem už dnes nepotřebujete připojení k internetu a víme, že přesně tyhle vlastnosti off-line map turistům cestování po světě ulehčí,“ vysvětluje Jakub Faifer, produktový manažer Mapy.cz. Pro cestovatele se z mobilní aplikace Mapy.cz stala plnohodnotná hlasová turistická a cyklonavigace, která funguje také v off-line režimu.

image

Off-line mapy celého světa jsou nyní dostupné pro mobily s operačním systémem Android (obrázek v tiskové kvalitě si stáhnete tady). 

Rozdělení na státy a regiony

Off-line mapy celého světa svým rozsahem a obsahem představují nejdetailnější turistické mapy, v nichž jsou vykresleny všechny vrstevnice a ostatní detailní informace, na které jsou lidé z aplikace Mapy.cz zvyklí. Díky tomu by mapy všech zemí světa zabraly více než 180 GB, a tím pádem není reálné je mít celé nahrané v jednom mobilním telefonu. I tady vývojáři z týmu Mapy.cz na cestovatele mysleli. „Takové množství dat není reálné stáhnout do jednoho telefonu najednou. Právě proto jsme off-line mapy světa rozdělili na jednotlivé státy a tam, kde jsou i jednotlivé země stále velmi obsáhlé, jako třeba u Norska, Německa, různých států z USA, jsme sáhli po rozdělení na menší regiony. Pro turisty je to velmi praktické. Mohou si stáhnout pouze oblast, kam se vydávají a kterou například chtějí prochodit či projezdit na kole. Většina takto vytvořených map má kolem 500 MB, aby nezabraly příliš mnoho místa,“ objasňuje Jakub Faifer. „Navíc jsme doplnili ještě jednu vychytávku, a to při stahování map do off-line módu, respektive pro jejich vyhledávání. Když si nechcete stahovat mapu některého ze států, který je na vaši paměť v telefonu stále velký, stačí když zadáte některé z větších měst, kam se chystáte a Mapy.cz vám samy našeptají, jaký region si máte stáhnout,“ doplňuje produktový návrhář Petr Kozlík.

image

Mapy.cz vám dokáží také poradit, jaký stát nebo region si stáhnout (obrázek v tiskové kvalitě si stáhnete tady).

Po verzi pro operační systém Android bude následovat verze pro iOS a také pro desktopová zařízení s Windows 10. „Naším cílem je nabídnout plnohodnotné off-line mapy napříč všemi platformami, proto nyní na rozšíření pilně pracujeme,“ zní z týmu Mapy.cz.

Ve světě Čechy táhnou africké země

Tradičně už několik let jsou podle Seznam.cz nejstahovanějšími evropskými lokalitami Rakousko, Chorvatsko nebo Itálie. Oblibu těchto destinací potvrzují také data z Českého statistického úřadu, který každoročně sleduje místa, kam se Češi vypraví na dovolenou. Do TOP 10 se však vloni zařadily také africké státy. „Dá se předpokládat, že se nám se spuštěním off-line map celého světa trochu změní i data o stahovaných lokalitách. Je pravděpodobné, že se do popředí dostanou také turisticky oblíbené světové destinace v Tichomoří, Africe a Asii,“ uzavírá Jakub Faifer.


image

Irena

17. 07. 2017

Domovská stránka Seznam.cz přináší vylepšené doporučování i nový reklamní formát

image

Další zajímavě články z českého internetu na domovské stránce Seznam.cz přináší už téměř rok doporučované magazínové čtení. Dnešním dnem se jeho množství ještě rozšíří. Seznam.cz už rovnou nabídne nekonečný sloupec čtení, který byl doposud k dispozici pouze pod tlačítkem „načíst další články“. Vylepšené doporučování navíc přinese ještě lepší čtení ušité každému čtenáři na míru. Nekonečný proud článků umožní i nabízet nový reklamní prostor na nejnavštěvovanější stránce českého internetu.

Chceme lidem přinášet opravdu zajímavé čtení napříč celým českým internetem, a chceme jim ho co nejvíce servírovat na míru. Protože neustále stoupá obliba těchto článků, udělali jsme jejich přísun nekonečný. S tím vypouštíme několik dalších vylepšení jako je například upravený doporučovací algoritmus. V rámci nového, tzv. nekonečného, proudu dalších článků z českého internetu mimo jiné například zohledňujeme i to, jak dlouhou dobu daný článek strávil v zorném poli uživatele,“ popisuje nové doporučování Marek Vacek, produktový manažer, který má domovskou stránku v Seznam.cz na starosti. Navíc dodává: „Nový nekonečný proud článků na domovské stránce jsme na části našich uživatelů testovali půl roku a ukazuje se, že si takto lidé přečtou až o 40 % článků více než dříve. Můžeme si tak být jistí, že jim přinášíme opravdu poutavé čtení.

image

Obrázek v plném rozlišení ke stažení

Úprava domovské stránky Seznam.cz přinesla i další změny. První je důležitá pro ty, kdo hledají informace, které bývaly v patičce stránky. Nově jsou přemístěny na „konec“ druhého, pravého, sloupce domovské stránky. Tedy do míst, od kterých vlevo vlastně začíná zmiňovaný nekonečný proud článků. Nekonečný proud magazínového člení v levém sloupci domovské stránky uvolňuje souběžný pravý sloupec pro nový reklamní prostor, do kterého je možné umístit skyscraper. A v neposlední řadě i lidé najdou v pravém sloupci mezi reklamou nový doporučovaný obsah z oborových služeb společnosti Seznam.cz tak, aby byl pro ně relevantní.image

Irena

17. 07. 2017

Východní třetina Slovenska se dočká nových leteckých snímků

Mapy.cz aktualizují po dvou letech třetinu leteckých snímků Slovenska. Letadla během vegetačního období 2016 fotila především Prešovský a Košický kraj. Téměř 12 tisíc „snímků“ pokrývá oblast 16 300 km2 mají rozlišení 30cm na jeden px.

Obrázek základů nákupního centra Eperia v Prešově v plném rozlišení ke stažení

Focení leteckých snímků je bytostně závislé na počasí a viditelnosti, proto je nutné jej dobře plánovat. V průběhu roku je pro pořizování snímků vhodné jen vegetační období, kdy mají stromy listy a zároveň je slunce dostatečně vysoko, aby objekty nebyly schovány ve stínu. Proto se soustředíme vždy na jednu oblast, kterou dokážeme pokrýt v dostatečné kvalitě,“ vysvětluje Petr Hofman, GIS specialista služby Mapy.cz.

Nejzřetelnější proměnou prochází ortofoto zejména ve městech, kde lze sledovat průběh výstavby budov a infrastruktury. „Důležitá je pro nás i podrobnost nových snímků. Dnes pracujeme s rozlišeném 30 centimetrů na jeden pixel, které umožňuje snadnou orientaci ve městě i v otevřené krajině,“ upřesňuje Petr Hofman.

Surová data z 11 898 obrázkových plátů o rozměrech 10 000 x 10 000 px pokrývajících východní třetinu Slovenska zabírala 1,7 TB. Pro společnost Seznam.cz je pořídila společnost Eurosense. Po zpracování zabírají snímky 286 GB. Zájemci si mohou snadno ověřit rok pořízení snímku přímo v letecké mapě v levém dolním rohu.

Obrázek výstavby bytových domů v ulici Vodárenská v Košicích v plném rozlišení ke staženíHonza Štěpán

12. 07. 2017

Prohlížeč Seznam.cz rychle získává uživatele a přichází s další verzí – do ní přidal rychlost a nové funkce

image

Přes prohlížeč Seznam.cz se letos v květnu každý den vydalo surfovat po internetu skoro půl milionu lidí – tedy o třetinu víc než před rokem. Prohlížeč tak plní úkol, pro který byl vytvořen: dát lidem pro brouzdání na webu prostředí, které důvěrně znají, a postupně ukusovat z podílu na trhu, který donedávna patřil pouze globální konkurenci. Seznam.cz dnes, zhruba tři a půl roku od startu, spouští novou verzi prohlížeče. Je dvakrát rychlejší než dosud a obsahuje řadu nových funkcí jak v desktopové, tak především v mobilní a tabletové variantě.

Prohlížeč Seznam.cz roste
Letos v květnu se s prohlížečem Seznam.cz denně v průměru vydalo brouzdat po internetu téměř půl milionu lidí. Prohlížeč od Seznam.cz každý den používá na 400 000 unikátních uživatelů v mobilních zařízeních a 70 000 v desktopu. To je proti loňsku nárůst o 32, respektive 51 procent. Za celý měsíc květen pak prohlížeč využil necelý milión lidí: konkrétně pak 832 000 v mobilu a 250 000 z desktopu. V květnu byl Prohlížeč nainstalován na zhruba 100 000 zařízení.

Seznamácký prohlížeč navrhujeme tak, aby lidem pomáhal při brouzdání po internetu, a proto jej chytře propojujeme se Seznamem a jeho službami všude tam, kde to dává smysl. Čísla ukazují, že se to daří,“ uvádí Lukáš Kovač, produktový manažer prohlížeče od Seznam.cz. Podle něj je důležité, že prohlížeči se daří hlavně v mobilních zařízeních. „Celosvětový trend ukazuje, že lidé dnes internet navštěvují z mobilů stále častěji než z desktopů a tento trend bude posilovat. Proto zde chceme mít silnou pozici. V květnu na služby Seznamu přes náš prohlížeč přišlo z mobilu už více než 15 % návštěv, které vytvořily přes 16 % page views. Tři a půl roku od první testovací mobilní verze tak náš prohlížeč za sebou nechal všechnu mobilní konkurenci s výjimkou Chrome Mobile,“ vysvětluje Kovač.  

image

Obrázek: Podíly prohlížečů na návštěvách a pageviews stránky www.seznam.cz ke stažení

Rychlost, optimalizace, bezpečnost a přitom jednoduchost
Obě aktualizované verze prohlížeče, které jsou stejně jako ty předchozí založeny na open-source projektu Chromium, tým Seznam.cz od základu přepsal a optimalizoval. Je proto zhruba dvakrát rychlejší než dříve. „Udělali jsme spoustu úprav a přepsali jsme de facto celou verzi od základů. Například jsme seškrtali Angular, což pomohlo prohlížeč výrazně zrychlit. Největší změny si ale všimnou lidé v mobilních zařízeních. Domovská stránka Seznamu je vlastně hybridní. Načte se tak téměř okamžitě, kdykoliv si kliknete na červené esko, které vás na Seznam.cz přivede,“ vysvětluje Kovač.

Stále samozřejmě platí, že pro Seznam.cz je klíčová bezpečnost uživatelů. Proto i nadále není možné do prohlížeče instalovat doplňky třetích stran. Naopak Seznam.cz postupně do svého prohlížeče zakomponovává prvky, díky kterému je vše potřebné zakomponováno již v prohlížeči samotném. Kromě toho nově Seznam.cz spolupracuje s bankami na ochraně uživatelů před podvodnými (tzv. phishingovými) stránkami. Jakmile banka takovouto stránku nahlásí, v řádu minut je v Seznam.cz prohlížeči zablokována na všech platformách. „Aktuálně spolupracujeme s Raiffeisenbank, Fio a Air Bank. S dalšími bankami zatím jednáme,“ uvádí Lukáš Kovač.  

Domovská stránka Seznam.cz v částečně nativní formě
Domovská stránka Seznam.cz je nově částečně nativní (tzn. je částečně součástí aplikace), proto si ji lidé zobrazí a vrátí se na ni mnohem rychleji než v jiných prohlížečích. „Protože většina našich uživatelů hledá na internetu prostřednictvím hledacího políčka na naší domovské stránce, rozhodli jsme se jej propojit s adresním řádkem v prohlížeči. Brouzdání internetem v prohlížeči Seznam.cz je díky tomu mnohem chytřejší. Ať už se totiž vydáte do adresního řádku nebo do hledacího políčka domovské stránky, budete vždy hledat nejen na internetu, ale i v historii hledání a ve svých oblíbených,“ doplňuje Kovač s odkazem na to, že tuto funkci na Androidu ocení všichni s operačním systémem 4. 4 a novějšími.

Spousta nových funkcí i pro mobilní aplikaci
Prohlížeč Seznam.cz děláme tak, aby byl chytrý, bezpečný, a přesto zůstal jednoduchý na ovládání. Takže ačkoliv mu přibývají užitečné funkce, zbytečně do něj nepřidáváme další ovládací prvky. Chytré funkce lidem nabídneme až ve chvíli, když se jim hodí. Příkladem je pomocník pes Krasty. Pokud si na internetu prohlížíte zboží, nabídne vám k němu recenze, a když zrovna přijde anglický e-mail, nabídne vám jeho český překlad,“ uvádí Lukáš Kovač, produktový manažer prohlížeče Seznam.cz.

Prohlížeč postupně za poslední dobu získal řadu nových funkcí, které jsou v nové verzi plně k dispozici v desktopu i v mobilu. Centrem všeho je červené esko, které symbolizuje návrat na domovskou stránku Seznam.cz. Pes Krasty je pak pomocníkem, který symbolizuje jednoduchost, s jakou se v danou chvíli v prohlížeči zobrazí doprovodné a v danou chvíli užitečné informace, a to dříve, než je začnete sami aktivně hledat. Když na vás v prohlížeči „vykoukne“ jeho hlava, znamená to, že přináší nějaké upozornění nebo nabídku. Pokud jste na cizojazyčném webu, automaticky to pozná a dá vám možnost stránku přeložit. To samé nyní nově udělá s emailem v cizím jazyce. Konkrétně umí překládat z angličtiny a němčiny, v přípravě je pak ruština a další jazyky budou následovat. „Podobně Krasty pomůže při nákupech. Když si v e-shopu prohlížíte výrobek, a na internetu existují články s recenzemi, umíme vám je rovnou nabídnout v prohlížeči a Krasty vás na ně upozorní a doporučí vám je. Naopak, pokud si čtete či prohlížíte recenzi v podobě článku nebo videa, Krasty nabídne srovnání cen daného produktu,“ vysvětluje Eliška Churaňová, produktová manažerka pomocníka Krastyho.

Krasty také dohledává relevantní články k tomu, co si lidé na internetu čtou a nabízí třeba aktuální články k nejrůznějším heslům na Wikipedii. Automaticky dále najde otevírací doby, adresy a další praktické informace na stránkách úřadů či restaurací. K umělcům, hudebním skupinám a divadlům umí přiřadit jejich aktuální program, či vše, co se o nich v poslední době psalo. „Speciální pozornost věnoval Seznam.cz českým politikům. U nich zobrazuje pravdivost jejich výroků podle serveru Demagog.cz,“ doplňuje Eliška Churaňová. K novým funkcím prohlížeče patří i upozornění v případě mimořádných událostí. Pokud se doma či ve světě stane něco závažného, prohlížeč formou notifikace upozorní a nabídne odkaz na zpravodajské weby Seznam Zprávy nebo Novinky.cz.

Nová verze, která obsahuje všechny zmíněné novinky, je k dispozici pro macOS, Windows, Android, iOS. Verzi pro Windows 10 Mobile jsme aktuálně přepnuli do režimu údržby, je tak stále dostupná, nicméně na ni již nebudeme přinášet nové funkce vyjma nejnutnější oprav.

image

Celá souhrnná infografika s podíly jednotlivých prohlížečů v plném rozlišení ke stažení


Irena

image
10. 07. 2017

Pouhý popis dnes nestačí. V TV programu Seznam.cz najdete nově videoukázky pořadů

Snáze vyřešit věčné dilema, na co se dívat v televizi, pomůže lidem Seznam.cz. Do svého TV programu zařadil nově u vybraných pořadů videoupoutávky, podle nichž si může každý divák udělat jasnou představu, o čem daný snímek anebo seriál bude. 

„V dnešní době se lidé v případě filmů či seriálů už nerozhodují jen na základě popisu nebo fotografií. Jsou pro ně mnohem důležitější videoukázky, na jejichž základě si snáze udělají obrázek o tom, jak snímek vypadá, a zda chtějí strávit čas jeho sledováním. Naším cílem je nabídnout internetovým i televizním divákům podstatné informace na jednom místě,“ říká Veronika Prokopová, produktová manažerka, která má TV program v Seznam.cz na starosti.

Obrázek ve větší kvalitě ke stažení.

Videoupoutávky doplní dnes již běžnou fotogalerii a popis děje, které jsou součástí detailu každého pořadu v programu. To, že je možné se podívat také na trailer, se diváci dozvědí hned v přehledu z oranžové ikonky s nápisem video. Prozatím půjde o pořady na kanálech České televize, ve hře jsou však i další hráči na trhu. „O licencích aktuálně vyjednáváme s televizemi TV Nova, Prima TV a HBO, přičemž videoupoutávky by se zobrazovaly u pořadů na všech jejich kanálech. Postupně budou přibývat také další stanice,“ dodává Prokopová.

Obrázek ve větší kvalitě ke stažení.

03. 07. 2017

Mapy.cz vyráží na letní roadshow. Vezmou s sebou Kazmu nebo olympionika Dostála. Objevte spolu s nimi místa, kde je co zažít

image

Opět po roce vyráží tým nejoblíbenějšího mapového portálu v zemi ze Seznam.cz se svou roadshow napříč celou Českou republikou. Během čtyř měsíců, od července do října zvládne 11 zastávek, na nichž lidem ukáže, že s aplikací Mapy.cz je skutečně co zažít. O své tipy na výlety, vychytávky v používání aplikace a cestovatelské zážitky se podělí například olympionik a kajakář Josef Dostál, modelka Veronika Chmelířová, cyklokrosař Tomáš Slavík, hudebník Michal Dvořák, irská zpěvačka Lynda Cullen, závodní tým Buggyra a hvězda internetové televize Stream.cz Kazma. První zastávkou se stane ostravský festival Beats for Love, který se koná od 5. do 8. července.

Letošní roadshow se ponese ve znamení festivalů, tipů na zajímavé výlety a vychytávky, které dnes aplikace Mapy.cz cestovatelům nabízí. „Chceme lidem ukázat, co všechno mohou s aplikací Mapy.cz zažít. A to skrze místa a příběhy ambasadorů. Naše Mapy nepoužíváme jenom pro přesun z bodu A do bodu B, ale jako pomocníka, který nám doporučí zajímavá místa v okolí, o kterých jste třeba ani nevěděli. Můžete je objevovat pěšky nebo na kole. Celou zdolanou trasu máte možnost zaznamenat pomocí Stopaře a sdílet ji s přáteli. A to nejen v Čechách. Navíc k tomu nepotřebujete ani signál, protože aplikace funguje i bez připojení k internetu,“ přibližuje hlavní myšlenku akce Radim Pařízek, event manažer společnosti Seznam.cz.

image

Program letní roadshow Mapy.cz ve větší kvalitě ke stažení.

Výletní sezonu Mapy.cz odstartují na ostravském festivalu Beats for Love, který se koná od 5. do 8. července v industriálním areálu Dolních Vítkovic. Tým Seznam.cz na něm zakotví se svou relax zónou, kde si budou moci návštěvníci mimo jiné dobít telefon, brouzdat na internetu nebo zajít do Stream.cz kina. V něm poběží populární pořady této internetové televize. Nebude chybět ani stylový bar, kde se v roli barmanů představí známé tváře. V případě šesti festivalů se mezi nimi objeví showman ze Stream.cz Kazma, který aplikaci Mapy.cz využije po svém. „Svou pouť po jednotlivých festivalových zastávkách naší roadshow absolvuje v originálním elektromobilu pro seniory Graf Carrelo. My ji budeme zaznamenávat on-line v naší mapě, kterou lidé najdou na speciální microsite. Na ní objeví i další zajímavosti spojené s letošní roadshow,“ doplňuje Radim Pařízek.

image

Microsite www.vyletymapy.cz je spuštěna od 5. 7. 2017 (náhled ke stažení)

image

Obrázek relax zóny ve větším rozlišení ke stažení.

S roadshow se Mapy.cz rozloučí 1. října na cyklovýletu s Tomášem Slavíkem v okolí Jablonce nad Nisou.

image

Na festivaly se Kazma vypravil elektromobilem Graf Carrelo (Foto: Kazma; ke stažení v tiskové kvalitě zde)

image

Na festivaly se Kazma vypravil elektromobilem Graf Carrelo (Foto: Kazma; ke stažení v tiskové kvalitě zde)