Přeskočit navigaci
kortova

Zdravestravovani.eu

28. 03. 2020

Přehlížené okurky jsou zásobárnou vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek

Okurky jsou nenápadná zelenina, které obvykle v obchodě nevěnujeme příliš velkou pozornost. Okurky však v sobě ukrývají velké množství zdraví prospěšných látek a mají na náš organismus mnoho pozitivních účinků. Dnes vám přinášíme jejich malý přehled, který vás zcela jistě přesvědčí o tom, že by bylo vhodné zařadit okurky do našich jídelníčků co možná nejčastěji.
28. 03. 2020

Tajemný středomořský tymián pomáhá proti infekcím i nachlazení

Tymián je vlastně naše česká mateřídouška. Jen roste trochu víc na jihu a časem dřevnatí. Je to velice aromatická rostlina, která se stala oblíbeným kořením, ale je také účinným přírodním léčivem řady nejrůznějších tělesných obtíží. Éterický olej z tymiánu dokonce účinně pomáhal při morové epidemii či žluté horečce. Nenechávejte proto tuto nenápadnou bylinku bez povšimnutí.
28. 03. 2020

Stařecká demence je strašákem seniorů. Příznaky se často podceňují

S vyšším věkem přichází řada zdravotních problémů, jako je i známá stařecká demence. Tělo začíná být opotřebované, začíná bolet a projevují se také další neduhy. Řada seniorů se potýká s problémy pohybového aparátu, trápí je vysoký cholesterol, cukrovka nebo potíže se srdcem. To však jsou ve výsledku daleko menší problémy, než když nefunguje to nejdůležitější – hlava.
27. 03. 2020

Ovoce a zelenina mohou obsahovat chemii. Omytí vodou k ošetření nestačí

Ovoce a zeleninu už pěstuje málokdo a většina z našeho jídelníčku pochází z velkofarem z oblasti středomoří. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby tyto farmy neupřednostňovaly kvantitu nad kvalitou, ostatně tak, jak velí celosvětová poptávka. Ostatně bez toho bychom neměli rajčata a saláty v zimě, jak byli zvyklí naši předkové. Za tuto výhodu však často platíme zdravím. Plodiny bývají plné chemickými hnojivy a postřiky. Naštěstí existuje způsob, jak se většiny z nich před konzumací zbavit.
27. 03. 2020

Nedostatek čerstvého ovoce může nahradit jeho alternativa

Jaro se sice už začíná probouzet, ale léto a podzim, kdy se sklízí čerstvé ovoce, je ještě v nedohlednu. A tak přijde vhod sušené ovoce. Pokud už si nyní stýskáte po náloži vitamínů a minerálů, nemusíte. Čerstvé ovoce lze velice dobře nahradit i tím sušeným. Tělu velmi prospívá a ani chuťové buňky nepřijdou zkrátka.
27. 03. 2020

Peeling z kiwi vaši pleť nejen vyčistí, ale také rozzáří

Peeling neboli odstranění odumřelých kožních buněk je jednou z důležitých procedur, které bychom naší pokožce měli pravidelně dopřát. Díky němu bude vaše pokožka stále svěží a rozzářená.
27. 03. 2020

Potraviny, kterým je potřeba se vyhnout, pokud trpíte úzkostí

Těžká úzkost může být velice oslabující. Právě z tohoto důvodu se lidem, kterým je diagnostikována, předepisují léky, které jim pomohou zvládat normální každodenní život. Bohužel, mnoho z těchto léků na úzkost může být návykových. U někoho se po ukončení léčby mohou objevit i abstinenční příznaky.
27. 03. 2020

Podle čínské studie mohou být lidé s krevní skupinou A náchylnější na koronavirus

Před několika málo dny se v médiích objevila informace, že pravděpodobnost náchylnosti na koronavirus ovlivňuje naše krevní skupina. Alarmující byla zpráva především pro osoby s krevní skupinou A, neboť tato skupina je prý vzhledem ke koronaviru nejnáchylnější. Jak to tedy s touto informací je ve skutečnosti?
26. 03. 2020

Štítná žláza je malý, ale nesmírně důležitý orgán, o který je nutné se starat

Štítná žláza je nenápadný orgán, který ale zastává v těle mimořádně důležité funkce. Pokud dobře funguje, často ani netušíte, že jej máte, ale jakmile nastane problém, velmi rychle se to projeví. Produkuje důležité hormony, které zasahují do všech metabolických dějů a mají vliv na funkci takřka všech vnitřních orgánů. A právě hormony umí s naším zdravím pěkně zamávat – pokud jich je moc nebo málo, je to na našem fungování ihned znát.
26. 03. 2020

Mocná třezalka má v léčitelství místo i dnes. Pomůže od nemocí duše i těla

Znáte tuto výrazně žlutou rostlinku, která se sice nenápadně vyjímá na polích a lukách, ale ukrývá v sobě velikou sílu? Je to třezalka tečkovaná, která se jako léčivá bylinka používá už celá staletí. Již ve starověku lidé věřili, že třezalka tečkovaná má jakési magické schopnosti.
26. 03. 2020

Zařadit do jídelníčku potraviny, které zabraňují stárnutí mozku se rozhodně vyplatí

S věkem dochází k přirozenému stárnutí mozku a také ke zpomalování a zhoršení kognitivních schopností. Existují ale potraviny, které mají schopnost stimulovat mozkovou aktivitu, a proces stárnutí mozku tak účinně oddálit. Dnes vám přinášíme malý přehled potravin, které podle Světové zdravotnické organizace mají pozitivní vliv na zdraví mozku a duševní funkce.
26. 03. 2020

Pozoruhodné zdravotní přínosy citronové trávy pro lidský organismus

Citronová tráva je vytrvalá rostlina s dlouhými štíhlými listy. Nachází se převážně v asijských zemích. Jak název napovídá, citronová tráva sdílí stejnou vůni jako citrusové ovoce, ale má jemnější a sladší chuť.
26. 03. 2020

Česnek je zázrak přírodní medicíny. Vyrobte si z něj účinný olej

Česnek je pro naše zdraví opravdovým zázrakem. Je jednou z nejdravějších potravin na naší planetě a již po celá tisíciletí je součástí tradiční medicíny. Dnes vám přinášíme dva recepty na výrobu česnekového oleje, který představuje zajímavou možnost, jak česnek zařadit do svého jídelníčku, a má širokou možnost využití i léčivých účinků.
25. 03. 2020

Vaječné skořápky prospějí nejen vaší zahradě, ale i vám samotným

Než se podíváme na to, jak vám pomohou skořápky, začněme samotným obsahem. Není to tak dlouho, co byla vejce poměrně zatracována, protože se myslelo, že jejich konzumace není zdravá a že jsou jedním z hlavních důvodů, proč mnohé lidi trápí vysoký cholesterol. Dnes už se naštěstí ví, že tomu tak není, a vejce se tak vrátila do našeho jídelníčku a konzumujeme je mnoha způsoby.
25. 03. 2020

Černá ředkev posiluje imunitu a pomáhá řešit problémy s pletí

Určitě dobře znáte klasické červené ředkvičky. Jsou jemně štiplavé a skvěle se hodí do salátů. Víte ale, že je i černá ředkev? Možná ne a tak se stále soustředíte jenom na červenou klasiku – známé ředkvičky. Obsahují i řadu vitamínů a minerálů a rozhodně by měly být součástí vyvážené stravy. Slyšeli jste ale o jejich příbuzných – černých ředkvičkách?
25. 03. 2020

Situace mění svět a svět mění způsoby, budeme si opět podávat ruce?

Podávání rukou bylo do dnešní doby gestem slušnosti a srdečnosti, přátelského přivítání či seznámení se. Ovšem vzhledem k šířícímu se koronaviru (pandemii) se od tohoto zvyku doporučuje upustit. Podání rukou tedy mizí a nahrazují je pozdravy typu Namasté nebo pouhé pokynutí hlavou.
25. 03. 2020

Muži versus ženy: Kdo prožívá bolest intenzivněji a proč tomu tak je?

Mezi muži a ženami se vedou často spory o tom, kdo více trpí, koho co více bolí, jak velká je samotná bolest a kdo to má vlastně celkově v životě složitější. Na úrovni běžné konverzace jde samozřejmě o subjektivní dojmy a dohady, ale vědci zjistili, že pravděpodobnost bolesti se u obou pohlaví liší. Kdo tedy trpí častěji a proč?
25. 03. 2020

Konzumace ústřic podporuje zdraví srdce, imunitu a zvyšuje sexuální touhu u mužů

Ne každý má rád ústřice. Ovšem ten, kdo je konzumuje, sklízí i zdravotní výhody, které sebou konzumace ústřic přináší, jako je: podpora hubnutí, zlepšení sexuální touhy (muži), zvýšení hladiny energie, posílení imunitního systému, zlepšení léčby akné, podpora zdravého zraku a zdravého spánku.
24. 03. 2020

Neobyčejně obyčejný banán patří mezi nejzdravější ovoce s řadou zdravotních benefitů

V obchodě banány díky jejich neobvyklému tvaru a jasné žluté barvě bez problémů poznají i děti a my jim je často kupujeme. Jako většina exotického ovoce rostou banány ve slupce, která je jakýmsi hygienickým obalem, který je chrání před nečistotami i parazity. Věděli jste ale, že banány jsou také jedním z nejzdravějších plodů, které můžeme na zemi najít?
24. 03. 2020

Vysoký krevní tlak v mladém věku může způsobovat předčasné stárnutí mozku

Vysoký krevní tlak je jedním z nejčastějších zdravotních problémů ve vyspělých státech. I když trápí především starší osoby, není tomu tak vždy. Poslední dobou totiž roste i počet mladých lidí mezi dvaceti a třiceti lety, které se s vysokým krevním tlakem potýkají. Pro ně navíc tato skutečnost neznamená jen momentální zdravotní potíže, ale také problémy do budoucna. Bylo totiž zjištěno, že vysoký krevní tlak způsobuje předčasné stárnutí mozku.